Enfeksiyon Kontrolünde Uzman

Röportaj

Sektörde öncü, kalıcı ve güvenilir lider firma özelliği taşımaktadır.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?  MEDSTER ’in kuruluşu hakkında bilgi verir misiniz?

Medster Tıbbi Cihaz ve Sağlık Hizmetleri firmamız sterilizasyon hizmetlerinde uzman olarak 2015 yılında kurulmuştur. 4000 m² kapalı alan fabrikası ve 50 kişilik deneyimli ekibiyle MEDSTER, kökleri baba mesleği olan ve baskı teknolojisi üzerine dayalı 53 yıllık tecrübesi bulunmaktadır. Kendi yerli üretim tesisinde ve tamamen sterilizasyon için gerekli sınıf ve koşullarda sterilizasyon alanında kullanılan sarf malzemelerini üreterek Türk ve Dünya Tıp Otoritelerine sunmaktadır. Kurumsal yapısını her geçen gün daha da güçlendirmekte ve sektöre yön veren bir firma olarak hizmetlerine devam etmektedir.

TOBB tarafından düzenlenen 2020 yılının “En hızlı büyüyen ilk 100 şirketi” arasına girmiştir. Ayrıca bir sonraki yıl 2022 yılının başında yine TOBB Türkiye en hızlı büyüyen ilk 100 şirketi ödülüne MESTER firması olarak bizlerde bir ödül daha aldık. Ki, bu ödülü ikinci kez almış olmaktayız.

MEDSTER firması olarak Ekonomiye Güç Katan Kadın Girişimciler ödülüne “Ekonomiye güç katan kadın girişimci” olarak layık görüldük ve Medster ’in kurucusu Aysu Öztürk, sterilizasyon sarf malzemesi üretiminde ülke çapında ve ihracatta önemli bir başarı elde etti ve ilk ihracatını yaptığı günden bu yana ülke sayısını hızla arttırarak 76 ülkeye ihracat yapar hale gelmiştir.
Her sene ‘’ Birleşik Arap Emirlikleri-Dubai Arab Health’’, ‘’Almanya -Düsseldorf Medica’’ ve ‘’Amerika-Miami Fime’’, ‘’Türkiye Expomed ‘’ ‘’Türkiye DAS Kongresi’’, ‘’OHSAD Kurultayı’’ ve ‘’Tıbbi Tedarik Kongresine’’ katılarak yurt içi ve dışında ülkemizi en güzel biçimde temsil etmektedir.

IMG_3106

Yerli ve milli üretim yapan bir firma olarak çalışmalarınızı anlatır mısınız? Ne tür ürünler üretiyorsunuz?

Tıbbi cihaz sektörü̈ oldukça geniş̧ bir ürün yelpazesini ve teknolojiyi içinde barındırmaktadır.  MEDSTER firması sterilizasyon hizmetleri alanında geniş ürün yelpazesi ile ameliyat öncesi sterilizasyon birimlerinde kullanılan kontrol grubu ürünlerinin üretimini yapmaktadır.  Sterilizasyon birimlerinde kullanılmakta olan Düşük Isı Hidrojen Peroksit Plazma Sterilizatör cihazlarının kurulum, hizmet ve teknik servisini yapmakta ve sterilizasyon ünitelerinde kullanılan paslanmaz çelik ekipmanlarının yurt içi ve yurt dışı piyasaya arzını yapmaktadır.
MEDSTER Tıbbi Cihazlarının ürün grupları içerisinde, Sterilizasyon Kontrol Ürünleri, Bowie & Dick Test Paketleri, Tyvek, Buhar ve körüklü Ruloları ve Poşetleri, Medikal Kraft ve Krepe kağıdı, SMS Nonwoven paketleme ürünleri, Yıkama Dezenfeksiyon Cihazı kirlilik testi ve yıkama indikatörleri, Ultrasonik makinası test kitleri, Sterilizasyon Kapama Makinaları, Sterilizasyon Üniteleri Paslanmaz Çelik ekipmanları tasarım ve montaj işlemlerini yapmaktadır.

Uluslararası platformda da güvenirliliğini kanıtlamış bir firma olarak hangi ülkelere ihracat gerçekleştiriyorsunuz?

Yurt içinde ülke geneline yayılan bir pazarlama ve hizmet ağımız mevcut. Satış pazarlama, kurulum hem de teknik hizmet noktasında kullanıcılarımıza yerli üretimin avantajını sunuyoruz. Bunun yanında ihracat anlamında çok iyi bir yerdeyiz. Cihazlarımızı Avrupa Birliği, Balkanlara ve Orta Doğu ülkelerine ihraç ediyoruz. Gelecek dönemde de başta ABD olmak üzere Güney Amerika Uzakdoğu ülkelerine açılmayı planlıyoruz. 

Ar-Ge çalışmalarınızda nasıl bir yol izliyorsunuz? Ürün gamınıza yeni ekleyeceğiniz ürünler bulunuyor mu?

Gelişim odaklı vizyon el yapısı ile makine parkur yatırımlarına devam eden ve her dönem kendini yenileyen MEDSTER hem yurt içi hem yurt dışı sektörün vazgeçilmez tercihi olmaya devam edecektir. Sektörün ihtiyaçlarını tek bir noktadan temin edebileceği geniş ürün yelpazesi ile sektörün çözüm ortağı olarak ön plana çıkmaktadır. Üretmiş olduğu ürünlerde kalite ve verimliliğin artmasını sağlayarak, üretim adetlerinin artmasına yönelik yeni yatırımların yapılması, üretiminin kalitesini sürekli iyileştirerek daha çok ihracat yapabilmek geleceğe yönelik amaçları arasındadır. En büyük hedefi bir dünya markası olmaktır.

Yurt içi ve yurt dışında birçok hastane ile çalışıyorsunuz. Sürdürülebilirlik anlamında ne gibi çalışmalarınız bulunuyor?

Bundan 10 sene önce ülkemiz tıbbi cihaz, alet ve sarf malzemelerin üretimi konusunda çok yetersiz ve teknolojik olarak önemli ölçüde dışa bağımlıydı ve tıbbi cihazların neredeyse tamamı, alet ve sarf malzemelerinin büyük kısmı ithal edilmekteydi. Bu aletleri üreten yerli firmalarımız bulunmaktaydı. Ancak bunların birçoğu yabancı büyük firmalarla rekabet eder durumda değildi. Pandemi sürecinde gördük ki ülkemiz tıbbi cihaz sektöründe birçok ülkenin önüne geçmiştir. Ülkemizin bilişim teknolojisine yatkın ve bunu kullanmaya hevesli genç̧, kalabalık ve dinamik bir nüfusa sahip olması ve tıbbi cihaz sektörünün katma değeri yüksek bir sektör olması ve ülkemizde haberleşme altyapısının çağdaş̧ düzeyde olması, eğitim kalitesi yüksek üniversitelerimizin bulunması ve yüksek teknolojili tıbbi cihaz, alet ve malzemeler üreten firmaların olması ülkemiz için üretimin çok büyük bir değer olduğunu kanıtlamıştır.

Bir ülkenin güç dengeleri üretim, tüketim ve verimlilik üzerine kuruludur, ama ülkemiz için asıl önemli olan ihracat yapmaktır. İhracat yaparak ülkemize döviz getirdiğimiz takdirde ekonomik olarak en büyük katkıyı sağlamış oluruz. Üretim ne kadar verimli olursa ekonominin temeli o kadar sağlam bir zemine oturur. Üretimin yerli ve sürdürülebilir olması ise tarımda, ticarette, sanayide ve enerjide dışa bağımlılığı azaltarak ülkenin refah seviyesini yükseltir. Bu bağlamda yerli üretimin desteklenmesi ve ekonomiye güç verilmesi büyüyen ve üreten Türkiye anlamına gelmektedir.

Rakiplerinizden farklı hangi hizmetleriniz ve sunduğunuz avantajlar sizi öne çıkarıyor?

Alanında uzman ve yaptığı iş ile ilgili yeterli bilgi ve beceriye sahip çalışanlarıyla MEDSTER minimum risk maksimum hizmet ilkesini baz alarak temiz odada üretimini gerçekleştirmektedir. Müşteri memnuniyeti her daim önceliği olup ürün satışı sonrasında da her aşama da ürünü ile ilgili geri dönüşleri önemseyip aksiyonlar almaktadır. Aldığı her ürünü standardına uygun onaylı ve sertifikalı firmalardan temin etmektedir. Buna rağmen her gelen ürün için mal kabul esnasında idari kontrol ve teknik kontrol proseslerine göre uygunluk testleri yapılmaktadır. MEDSTER ürünlerini benzer ürünlerden farklı kılan, bu imkân ve hassasiyetle ürettiği ürünlerinin kalitesidir.

 2024 yılı ve uzun vadeli hedefleriniz nelerdir?

MEDSTER firması olarak kalite odaklı üretimimize ve yeni ürün çalışmalarımıza aynı kalite standartlarımızla devam edeceğimizi ve yerli üretimi destekleyeceğimizi belirmek isterim.
Ayrıca, sahadaki ve şirket bünyemizdeki Ar-ge ekiplerimizle pazarın ihtiyaçları ile teknolojinin gereksinimlerini yeniden gözlemleyerek araştırmalarımıza devam ediyoruz.  Böylece yenilenen ürünlerimizi portföyümüze katmakta olacağımıza inanıyorum.